Architekt Jan Nedvěd svou poslední realizaci interiéru pojal jako velkolepou scenérii a vytvořil energický koktejl barev, struktur a tvarů. Výsledek jeho práce přesvědčivě bourá mýtus, že moderní nemůže být útulné.
Když se potká precizní a kreativní architekt s otevřeným klientem, zpravidla vznikne realizace jedinečných parametrů. Tak nějak tomu bylo i v případě projektu střešního bytu v pražských Vršovicích, který před nedávnem dokončil architekt Jan Nedvěd. Investor měl motivaci
i odhodlání. Byl ochoten se přiklonit k velkorysému řešení jednotlivých detailů. Jeho plánem totiž bylo byt jako takový povýšit. Pro standard řešení tak měl architekt Nedvěd téměř volnou ruku. Návrh ovšem vždy vznikal na základě dialogu s investorem. ?Nejsem typ architekta, který by klienta bezohledně tlačil směrem k vlastní představě. Návrh by měl interpretovat jeho názory, ale i jeho osobnost. To je podle mě ta nejlepší inspirace,? tvrdí architekt. Výsledek přitom působí jako dobře rozjetý jazzband, kde se samostatně individuální prvky citlivě doplňují a zároveň vzájemně podporují. Použití a kombinace materiálů v tom dle slov Jana Nedvěda hrály zásadní roli: ?V interiéru, ale i exteriéru by měl materiál prostor podporovat a dovytvářet ho, ne mu škodit. Stejným způsobem prostor určuje a modeluje světlo. S pomocí různých materiálů jsme se tak snažili zdůraznit přednosti a naopak potlačit negativa původní dispozice tohoto bytu.?
Koncert začíná už ve vstupní hale, kde vás vedle elegantních židlí S Chair zaujme osvětlení v podobě skleněné kapky z foukaného skla. Surrealisticky se táhne od stropu až k podlaze. Ze vstupní části lze dál proklouznout do hostinského pokoje nebo se vypravit směrem, kam člověka přirozeně táhne chodba nově vytvářející průhled celým bytem. Tento pohledový efekt si ale vyžádal stavební úpravu, při které proti původní dispozici vnikla rovná chodba a samostatná postranní šatna. Její vnější stěna, která vás, coby hosta, vyprovodí přes otevřenou kuchyň až do obytného prostoru, přitahuje pozornost rafinovaně zvoleným povrchem surového železa. Drsný charakter této volby svou barevností krotí dřevěná podlaha, ale i úložné skříně potažené zrezlým plechem a nábytkové bloky potažené teakovou dýhou. Když se před vámi otevře obytný prostor, dýchne na vás vzdušně útulná kompozice tvarů a barev, která působí jako jedinečná scenérie, jako pohled do podzimní krajiny. Jedním z obdivuhodných elementů je i celistvý kuchyňský ostrůvek. Byl vyroben z černé opalované žuly a v útrobách skrývá i výsuvný televizor a digestoř. Atmosféru kuchyně spoluurčuje do ztracena ustupující barva v jemně zeleném odstínu. Tento detail přechodů se pak opakuje i v dalších částech bytu a opticky mění vnímání prostoru. Tvoří třeba i pozadí knihovny umístěné v rohu místnosti. Její nepravidelná struktura dodává místu energii, ale i napětí. Pro Jana Nedvěda je to jakási poznávací značka: ?Knihovny jsou mojí radostí. Vždy se je snažíme navrhovat jinak, autenticky a originálně.?
Netradičně byl navržen i jídelní stůl, jehož největší ozdobou je deska z přírodního křišťálu. Když na ni dosáhnou paprsky zapadajícího slunce, její krystalická struktura se krásně rozzáří. Na stůl pak navazuje pohodlné sezení a domácí kino, kterému byla věnována značná pozornost, stejně jako kompletnímu audiosystému. Snahou bylo veškerou řídící technologii skrýt do spodní dýhované komory. Ovládání pak zajišťuje jediný externí infraport. Systém majitelům dokonce umožňuje poslech hudby v celém bytě, a to včetně terasy a relaxační zóny. Kromě sauny a parní lázně tam na tělo i duši blahodárně působí přirozené tvary v zaoblených křivkách. Jan Nedvěd a jeho tým si v této části pohráli i se skladbou mozaiky, která z červené k podlaze přechází v nerez efekt. O výjimečnosti tohoto projektu svědčí i netradiční způsob regulace teploty. Stropem jsou totiž vedeny kapilární trubičky, kterými dle potřeby proudí studená nebo naopak teplá voda. Jedná se o řešení regulace teploty překonávající nepříjemné efekty klimatizací jako studený proud vzduchu nebo jeho špatná cirkulace. To a mnohé další inovace, kterými tento byt disponuje, mají přitom jediný, přesto krásný účel, a sice zpříjemnit rodině majitele život. V tomto ohledu je majitel pravděpodobně spokojen. Architekt Nedvěd mu nyní připravuje projekt venkovské vily.
homie web